Ayahuasca

7. května 2012 v 21:28 |  Šamanské věcičky a udělátka
Ayahuasca
v poslední době v Čechách vzbudila zájem Ayahuasca (Viliam Poltikovič o ní natočil dokument, v kterém se objevuje mnohým známý Petr Chobot, který jezdí do Peru za místními šamany). Tím jak k nám pronikají jiné kultury, nemusíme jezdit daleko, rozhodně ne až do Peru. Ayahuascu je možné vyzkoušet i tady v Čechách......už si sem našla cestu a nabízejí ji jak šamani, tak na stránkách jednoho města byla v kulturním středisku pořádána akce a Ayahuascou. Mnozí o ní píší na webu, jak teoretické informace, tak praktické zkušenosti po tom, co navštívili místa, kde šamani s Ayahuascou pracují a vyzkoušeli její účinky na sobě. Takže informací v tomto směru naleznete poměrně dost. Můj záměr při psaní tohoto článku je, sdělit vám rizika, která může její požití mít. Přiznávám předem, že s touto rostlinou nemám osobní zkušenost, přesto bych se s vámi chtěla podělit o to, co na webu nenajdete, abyste se bezhlavě nevrhali na vyzkoušení účinků této rostliny. Dozvěděla jsem se je díky přednášce, zkušenosti lidí co ji vyzkoušeli, čtení knih o přírodních národech a shlédnutím dokumentů z této oblasti.

Každému, kdo se bude chtít zúčastnit ayahuaskového obřadu, bych doporučila se nejprve podívat na toto video:
je to sdělení toho, kdo si tím prošel několikrát a kdo má praktickou zkušenost. Mimo jiné se tam dozvíte, co to udělá, když se ayahuasky dá málo, jak by měl vypadat správný ayahuaskový obřad. Je to takové nahlédnutí za oponu. Je prima, že lidé jako je muž z videa, jsou ochotni předat informace a s druhými sdílet svoje zkušenosti, aby si někdo druhý nenaběhl a dal si na sebe pozor.......

Info z knihy Kosmický had: v jazyce ašaninka se ayahuaska řekne kamarampi, což je odvozeno od slovesa kamarank "zvracet". Amazonští šamani Ayahuascu připravují už po tisíciletí. Nápoj je vždy kombinací dvou rostlin, které se spolu musí hodiny vařit. První je Ayahuasca podle které má nápoj název. Jednou z aktivních složem Ayahuasky je dimetyltryptamin (je to láka která vyvolává pravé halucinace pozn. zmíněno proto, že existují i pseudo halucinace). Ayahuaska je botanicky a chemicky halucinogen (halucinogeny stimulují receptory nacházející se na vnější straně buněčné membrány....molekuly dimetyltryptanimu aktivují příslušné receptroy, které spustí řetězec elektrochemickcýh reakcí uvnitř neuronů, což vede ke stimulaci DNA, a zvláště k vysílání viditelného vlnění, které šamani vnímají jako halucinace), který však není při požití účinný, jelikož ho blokuje žaludeční enzym zvaný monoaminooxidáza. Druhá z rostlin obsahuje právě takové látky, které jsou schopné tento enzym deaktivovat a umožňují tak halucinogenu proniknout do mozku. Lze si ji představit jako psychotropní koktejl, který obsahuje různé přídavné složky, které se liší oblast od oblasti, od uživatele k uživateli a podle žádaných účinků (V.Poltikovič při rozhovoru pro Cesty k sobě sdělil, že Ayahuasku šamani připravují opravdu za různým účelem.....a ten účel pokud vím lidem co ji požijí nesdělují....děje se, co se dít má, ale to něco nemusí splnit očekávání). Šamani v amazonii se učí ovládat své halucinace....procházejí výcvikem při kterém dodržují půst, odloučení od společnosti, sexuální abstinenci....a to je právě to, co "rekreacní konzumenti" nedělají......rozhodně je nikdo neučí ovládat halucinace.......

Zůčastnila jsem se povídání o Amazonii s Augustinem Grefou (amazonským šaman konkrétně z Ekvádoru, jehož mnohopočetná rodina tam žije a s Ayahuascou pracují), který se zmínil i o této liáně. Sdělil nám, že existují různé druhy Ayahuasky, z nichž jen jedna je bezpečná a to navíc jen v rukách zkušeného šamana. Všechny ostatní druhy, ač použity zkušenými šamany, mají větší či menší negativní účinky. V některých končinách totiž neroste druh bezpečné Ayahuasky - místní šamani používají jim dostupnou Ayahuskau a jdou vědomě do rizika práce s ní. Ty druhy co nejsou bezpečné buď odebírají životní energii, člověk se pak stává vysušený (je scvrklý jako indiánská babička :0) ), další jsou schopné člověka ovládnout - abyste pochopili o co jde, každá rostlinka má svého ducha a duch této liány je tak silný, že vás je schopný ovládnout a vypak nejste samy sebou, děláte to, co vám duch přikazuje....... Nevím, zda se to může stát už po prvním požití, nebo až po delším užívání. Myslím si ale, že stát se může vše, je to jako u drog, někomu stačí jedna dávka aby se stal závislým. Je to jako u všeho, přesně jako jsou rozdílní lidé, jsou i rozdílně náchylní k ovládnutí (přesně to se člověku může stát u Marihuany - to je důvod, proč nejsem pro legalizaci této drogy, neboť teenageři a lidé. kteří nemají esoterické zkušenosti a vnímání, si tohoto rizika vůbec nejsou vědomi, dokonce lobují pro její legalizaci, neboť pak mají hezké vize...... vědci se sice důvodem závislosti zabývají a mají pocit, že nalezli, ale většinou to je jen vědecký názor a pravda je ještě někde jinde......pozn. : jako léčebný prostředek na nemoci Marihuanu uznávám, je jako každeá jiná bylinka, má svůj léčebný účel). POZOR! Nebezpečný druh Ayahuasci vás může i zabít. Augustin sdělil, že pouze jeden druh Ayahuascy člověka energeticky pozvedne, omladí a působí na něj správným (rozumějte přínosným) způsobem, pomůže mu v rozvoji, poznání atd.. Tam, kde rostou bezpečné druhy Ayahuascy, si je šamané pěstují a používají jen ty, které mají vyzkoušené, u kterých mají ověřené jejich účinky.

U Ayahuasky je riziko pro duši, je tedy velmi důležité se svěřit tomu, kdo s touto liánou opravdu umí pracovat a má dlouholeté zkušenosti a navíc je právě potřeba, aby uměl pracovat s dušemi - ochránit je, což jsou šamani. Na druhou stranu ne každý šaman umí pracovat s dušemi, takže si dávejte veliký pozor, komu se svěříte do rukou a ne každý šaman je tzv. bílý šaman. Pokud se vám šaman, který vám nabídne pítí Ayahuascy nebude pozdávat, vzpomeňte si na rizika a doporučuji se držet od takového dál. Přípravou se do nápoje dostávají energie toho, kdo s ní pracuje....holt není šaman jako šaman.....a navíc někteří se za šamany jen vydávají - už zjistili, že je to pro ně dobrý finanční doping, že se lidé z různých států světa na Ayahuascu třesou a oni potřebují uživit svoji rodinu, poslat děti do škol ....takže není divu, že se chopí příležitosti........

Z dokumentů které jsem viděla, vím, že chuť Ayahuascy není nic moc (mimo liány se do nápoje dávají ještě další ingredience - viz. třetí obrázek).....potvrzeno těmi co ji vyzkoušeli. Ti co si předem zjistí informace toto ví, tak očekávají, že to nebude chuť nic moc a nastavují si žaludek a připravují se na to, že tu nepříjemnou chuť překonají a nápoj vypijí. Po požití Ayahuasky pak mnozí zvracejí a to na pokračování, neboť taková je očista fyzického těla po jejím požití. Probíhá totální čistka na úrovni fyzického těla, ale dochází i k mentální očistě.

Šaman Augustin Grefa o rostlině řekl: "Ayahuasca vás neučí nic nového, jenom probouzí to, co ve vás už dávno je. Člověk má v sobě obrovské množství energie, i když tomu třeba nevěří. A všechno, co potřebuje, má v sobě."
Jeho žena Michaela k tomu dodává: "K léčení nemusíme pít Ayahuascu ani brát nic jiného. Stačí, abychom byli naprosto otevření všemu, co přichází a co nás obklopuje. Mít otevřené srdce a věřit. A mít pevný záměr a rozhodnutí, že chci něco v sobě změnit, že se chci uzdravit..."


Dnes jsem ještě zauvažovala sama o Áje v jiném směru:
U Áji by mi zajímala jedna věc. Když se pracuje šamanským způsobem, občas v dolním světě člověk narazí na ledacos, občas to může být dosti problémové, nebo i nebezpečné. Když dotyčný není dost silný a něco ho tam chce napadnout, je lepší útéct (když člověk na této úrovni prohraje, může si mnohé stáhnout do fyzické úrovně), ale někdy utéct není možné, a pak šaman musí jít do střetu a snažit se ze všech sil získat převahu a zvítězil (k tomu má své pomocníky - silová zvířata a nejen ta), pokud nezvítězí, může se to projevit na fyzické rovině různými nemocemi a různými jinými problémy.....může třeba přijít o část duše, nebo mu ji někdo může uvěznit, stáhnout si nějaké nepěkné energie, které mu mohou působit značné problémy a postupně může energeticky skomírat až ho to dostnane...... Aby šaman (a teď nemyslím ty z přírodních národů, ale městské šamany) s tímto uměl pracovat, musí projít základním šamanským seminářem a ani ten nestačí, je dobré projít kurzem extrakční léčby a seminářem návratu ztracené části duše - oboje by se mu mohlo hodit po požití Áji.....a celkově je asi dobré, když někdo umí šamansky pracovat když jse na Ája večírek..... Osobně by mi zajímalo, zda po jejím požití se ve vizích (změněném stavu vědomí) objevují jen dobré bytosti, které člověka něčemu naučí, nebo i ty zlé.......Dle obrázků lidé vidí hady.....a mnohá jiná zvířata, dle toho co ukazují obrázky, je mnohé bytosti mají tendenci napadnout.......osobně bych to viděla ekvivalent toho, když šaman putuje do změněných stavů vědomí, v kterých se objevuje ledacos, takže si myslím, že moje obava, že ten kdo neumí šamansky pracovat a požije Áju a že se pak může na fyzické rovině dostat do dost velkých problém, je dosti reálná. Podle mého mínění není nad to, umět si pomoc sám - umět vyhledat ztracené části své duše, umět se pomocí extrakční léčby zbavit toho, co k člověku nepatří a hlavně během požití Áji bych já osobně požádala svoje silové zvíře o ochranu sebe i své duše (šaman nikdy neputuje bez silových zvířat!).

Jen tak mimochodem, mnohé přírodní národy na požití Áji mohou hledět i tak (myslím že na to ak i hledí), že prostě nikdo do toho nenutil, chtěl jsi to.....jsi dospělý svéprávný jedinec, tak když se něco, ty jsi to chtěla.....odpovědnost je na tobě....a také to často berou tak, že si tě Ája přitáhla, tak si tím holt projdeš a budeš třeba při tom mít nějaké problémy, že to co se bude dít tě posílí, zocelí, nebo taky ne.....Oni samy jsou totiž dosti odolní, rozhodně do toho nejsou jako Ayahuascový turisté rovnýma nohama, ale často jsou po malých dávkách připravováni, ale taky je to pro ně někdy otázkou mužnosti a síly, si tím projít, navíc mají kam se obrátit, kdyby jim šlo do ouvej a něco je posedlo nebo kdyby přišli o duši.....a tak vůbec.

POZOR! V časopisu Metro jsem se dočetla, že Ája se nesnáší s některými léky, že člověk pak může padnout do nekontrolovaného tranzu. Jisté je, že k Áje nedostanete příbalový leták s kontraindikacemi......s největší pravděpodobností na rizika nebudete ani moc upozorněni.....je to prostě na vás zvážit rizika a dát si na sebe pozor.

Dokument Viliama Poltikoviče:


Základní info k Ayahuasce:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rosta Rosta | E-mail | 10. srpna 2012 v 22:50 | Reagovat

Zdravím Vás, tot je první článek který také informu o možnosti negativních věcí. Mám v plánu jet na podzim do Ekvádoru a s těmito věcmi pracovat, můžu Vás tedy poprosit o nějaký kontakt na Vámi zmíněného šamana, eventuálně o více informací? Děkuji moc.

2 Jana Jana | 4. října 2013 v 23:27 | Reagovat

To co tady píšeš je pravda. Vše se dá zneužít. A ty bys ji měla použít. To co ti sdělí tvá otevřená mysl je někdy stěží vyslovitelné. Nemusíš se bát, pokud k ní přistupuješ s čistým srdcem (přece jen ti otevírá cestu, je katalyzátorem  a tedy součástí procesu). Obohatí tě, očistí, pochopíš svou zemskou realitu. A nemusíš za ní až do Peru, nebo Ekvádoru. Kdo hledá a koho si ayahuasca tzv. zavolá, koho osloví, si ji vždy najde.
Přeji nám všem na zemi krásnou, dobrodružnou cestu životem forem a pak bez těla zpátky domů, k vědomí :).

3 Akahai Akahai | 5. října 2013 v 7:19 | Reagovat

[2]:Nad tvým sdělením jsem se chvíli zamyslela,zda to není poselství pro mne, že bych opravdu měla, ale vše ve mně vyhodnotilo, že Ája není moje cesta. Moje cesta je vzít si bubínek a potřebné si zjistit, konec konců umím se napojit i na ducha Áji (teď mi jde, že to mám udělat - to asi bylo to, co jsem si z tvého sdělení měla vzít pro sebe). Nechci být nekontrolovaně nakopnuta (navíc opravdu nejsme cvičeni v tom, s tím co přijde po vypití pracovat...moc záleží kdo Áju udělá, za jakým účelem, ne každý umí pomoc, navíc já nejsem ráda v rukách někoho jiného, závislá na tom jak umí, jak je odpovědný.... někdo pak ani neumí vyhodnotit, co mu to mělo dát....je vláčen jako malé dítě, které táhne rodič a které jeho tempo nezvládá a toho rodiče to nezajímá....on totiž potřebuje rychle do práce.... - to mi přišlo teď z hůry jako obrázek k tomu co se pro neznalé děje pro vypití....)Chci svůj život mít pod svou kontrolou a jít si hezky svou vlastní cestou, svým vlastním tempem, které bez problémů zvládám. Nechala jsem si přijít obrázek, jak by to vypadalo, kdybych se nechala Ájou "popostrčit" a přišly mi k tomu informace a obrazy (vím jak by to bylo...). Tím že umím šamansky pracovat, tak se zabývám tématy, která mi oslovila, i tak postupuji celkem rychlým tempem, takže ani v tomto info nepotřebuji. Můj esoterický nástup byl raketový obula jsem si sedmimílové boty (takový obrázek mi jde) co jiní zvládnou za mnoho let, jsem si prošla za pár, moje duše se rozpomenula....hnala mi. Xolotl mi sdělil na semináři, že jsem dle data narození z těch lidí, co nepřešlapují na místě, že vždy vím, kam mám jít dál, že vidím do dáli, kudy se ubírat....ani sama za sebe tedy nevnímám, že bych Áju potřebovala, aby mi ukázala..... Sdělení Xolotla mohu potvrdit, nikdy jsem netápala, jako někteří lidé, co je smysl mého života (jak říká P.Václavek - ŽIVOT :0)) ....jsem velmi dobře vedena a to navíc mně příznivými bytostmi a silami, blahořečím jim za toto vedení  - díky Bohu za ně, nepotřebuji se tedy pouštět do experimentování s Ájou......ALE nezříkám se jí, kdyby mi taková informace přišla, že mám - jak sama píšeš, Ája by mi dal vědět :0) (pokud je něco pro mne důležité, neodbytně se mi to připomíná a nelze to ignorovat, pokud bych budu nejprve jemně a pak více a více přinucena....neděje se mi to protože respektuji). Akahai :0)
PS: připomnělo se mi jedno pořekadlo: "Ten kdo si netvoří svůj osud,tomu ho tvoří jiní" já si svůj osud ráda tvořím sama :0), jsem strůjcem...tvůrkyní svého osudu a jsem jí ráda ;0).....

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama