Malování na bubínek

15. května 2012 v 17:05 |  Šamanské bubny a paličky
Malování tuší na bubínek
Oslovila jsem pár těch, co se v malování na bubínek vyznají. Poradil mi pan Rymer.....projevil však obavu, když nemám zkušenost s tímto malováním, zda to zvládnu. Všichni koho jsem se optala se shodly, že se na něj maluje tuší a ta že ta je různé kvality. Vypravila jsem se tedy do výtvarných potřeb. V jednom krámu mi doporučili akrylovou barvu na oblečky, i když jsem přiznala, že to má být na šamaňák tak tvrdili, že je na toto malování vhodná.. Koupila jsem i tuš a to na této adrese:
http://www.pastelka.eu/home
Oboje jsem vyzkoušela na kousku kůže. Zkušenost je ta, že akrylová barva je zcela nevhodná. Po nanesení štětcem se nevpije a zůstává ve vrstvě na kůži, takže pokud naberete větší množství, zůstane na povrchu hrbolek a celkově namalované je podivné, někde není skoro barva někde jí je moc, to je přesně tím, že tato barva se nevsákává a tím zůstane tak jak ji nanesete. Nevím jak jiné tuše, ale tu co jsem vybrala byla dobrá.

Dalším problémem byl štěteček, neboť motivy na druhý bubínek jsem vybrala namalované tenkou čarou. Ve specializované prodejně mi sdělili, že na tuš je lepší přírodní štětec, že se prý tuš do něj vsákne a že po umělých štětinách že stéká.....uzoučký jaký jsem potřebovala, který by se při nanášení tuše neohýbal a měla jsem s ním jistotu v tahu, tedy aby neudělal neočekávaně silné nebo roztřepené čáry, protože opravit to není možné.....sice měli v tomto provedení, ale o něco silnější, kterým jsem vyplňovala plochy u prvního bubínku, tak to už bylo horší, takže jsem vzala ten. Rozdíl jsem nepostřehla.
Při malování prvního bubínku jsem si našla motiv, který jsem chtěla na bubínek namalovat, byl to obrázek z tetování - tygr, upravila jsem si ho k obrazu svému (udělala z něho šavlozubého tygra). Nejprve jsem obrázek namalovala na papír, z druhé strany podmalovala měkkou tužkou, a pak jsem ho přenesla na bubínek.....a na něm jsem opět tužkou obtáhla obrázek. Je opravdu třeba motiv malovat hodně měkkou tužkou, aby byl na bubínku vidět, jinak jsou čáry špatně viditelné a při složitějším motivu byste měli problém. Před malováním jsem si bubínek podepřela srolovaným ručníkem, abych byl na měkkém a vyvýšený....abych ho měla optimálně na malování. Nejprve jsem začala malováním obrysů a to od shora dolů a od leva doprava, abych si namalované nerozmazala. Při malování obrysů bylo dobré nechat tuš na štětci trochu zaschnout, pak bylo možné namalovat mnohem přesnější čáru. Při malování obvodního obrazce se mi nechtělo to nějak rozpočítávat, aby mi to vyšlo.......udělala jsem výseč bubnu na konci oblou dle bubnu......a tu jsem postupně přikládala kolem dokola.....požádala jsem ty nahoře, aby mi to vyšlo a na konci motiv navazoval - mají mi rádi, neboť se to přesně povedlo :0). Malování druhého bubínku bylo obtížnější právě proto, že motivy byly osůbky - různé motivy ze sámské mytologie atd. S předmalováním jsem postupovala stejně jako u prvního bubnu..... vybrala jsem nejtenčí štětec, vždy jsem chvíli počkala až barva trošku zaschne ..... pak lehce ozkoušela na papír, a pak vydechla zklidnila se a udělala tah. Toto už bylo celkem náročnější, hlavně u zvířátek, pokud bych udělala tah mimo, špatně nebo tak, nebylo by poznat, co to je za zvíře (na jednom sámském odkazu se mi líbila maminka, jak na velkém bubnu objasňuje dítkům co co je....:0) ).
31.10.2011 abych měla klid vzala jsem si v práci volno a hned od rána jsem se pustila do zdobení bubínku. Za tímto účelem jsem měla koupeny štětce různých velikostí a tuž (akrylovou barvu kterou mi poradili v jednom krámku vůbec nedoporučuji, tvoří vrstvy a povrch se pak leskne a také není tak černá jako tuž). Buben jsem si podepřela, aby se mi dobře pracovalo (doporučuji srolovat ručník). Na malá místa jsem použila velmi úzký štěteček.....je dobré barvu nejprve otřít o stěnu skleničky s tuží, pak ještě o papír...a tak teprve malovat......u úzkých špičatých obrázků je dobré tuž nechat chvilku zaschnout, pak se vám toto bez problémů povede......V krámu mi radili, že na tuš pouze štětec s pravým chlupem, že se tuž do něj vpije a že z umělého stéká.....koupila jsem obě varianty neboť na s pravých chlupem jsem v jedné velikosti nějak nemohla narazit......neviděla jsem v tom rozdíl. Je třeba pracovat tak, abyste si rukou obrázek nerozmázli, takže od vršku směrem dolu :0) .....a zleva doprava......ale jinak tuž schne celkem rychle.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama