Můj druhý šamanský buben

14. května 2012 v 13:56 |  Šamanské bubny a paličky
Většina šamanů má více než jeden bubínek. Moje šamanská dušička zatoužila ještě po dalším malém cestovním šamaňáčku, na kterém bych se mohla více pustit do tzv. lidové tvorby a vyzdobit si bubínek různými motivy. Na webu jsem narazila na sámské motivy - bytosti a božstva, které mě velmi oslovily. Díky tomu jsem se vrhla do studia sámské mytologie. S motivy na něj jsem si pohrála (o tom jak jsem udělala malbu teprve napíši v jiném článku).

Na webu se mi zalíbil jeden malý šamaňáček o průměru 40cm....dostala jsem ho jako dárek k narozeninám:
http://www.hudebniskolka.cz/ostatni/427-gewa-samansky-bubinek-22cm.html ukázalo se, že má jiné spodní uvázání než je vyobrazeno (nebylo to avizováno). Kanice jsou v tmavém provedení a jsou zcela jinak vypletené, z mého pohledu lépe než je vyobrazeno, neboť vyobrazený bubínek by se mi špatně držel. Po obvodu má připevněny korálky s pírky.

Více vzhledově odpovídá tomuto:

K vypnutí kůže jsou po stranách bubínku dřevíčka. K tomuto bubínku byla přiložena celodřevěná palička, která se mi vůbe nepozdávala. Bubínek při bubnování s ní divně zněl. Celkově jsem trošku se zvukem tohoto bubínku měla drobný problém. Kamarád mi sdělil, že zní plechově a já jak jsem se na ten zvuk soustředila, tak mi opravdu zněl čím dál tím více plechově. Pozvala jsem si na radu kamaráda bubeníka, který hraje v jedné kapele, aby mi řekl, zda se dá se zvukem bubínku něco udělat. Bubny má velmi rád, bylo to vidět, když se ho dotýkal, ty dotyky byly vyloženě láskyplné. Na bubínek, pro mne nečekaně, začal bubnovat rukama, což mi udivilo, neboť na šamaňáky se bubnuje paličkou. Při bubnování rukou bubínek zněl jinak - mnohem lépe. Pak mi řekl, že to je jako s člověkem, že bubínek nějaký je a že po něm nemám chtít, aby zněl jak bych si já přála, že mu mám nechat jeho jedinečnost, že z jeho pohledu zní dobře - osobitě. To pro mne byla velká slova, díky kterým jsem získala zcela jiný názor a celkový pohled na bubínek.

V práci jsem si zvala dovolenou a šla jsem se skamarádit s bubínkem. Bubínek jsem si dala mezi kolena, napojila se na něj a snažila se ho vnímat. Začala do něj bubnovat rukama jako kamarád bubeník, bylo příjemné se ho takto dotýkat, zvuk i v mém provedení byl příjemný. Nejprve jsem bubnovala dvěma prsty (ukazovákem a prostředníkem), pak hranou ruky.....celou rukou....až jsem přišla na způsob, kterým se mi s bubínkem velmi dobře komunikovalo, tomu způsobu hraní říkám drápkování.....při něm se do bubínku bubnuje špičkami prstů......prsty jsem k sobě přibližovala a oddalovala....bylo to srandovní....zdálo se mi, že se bubínku toto bubnování také líbilo......

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama