Paličky k šamanskému bubnu

14. května 2012 v 14:08 |  Šamanské bubny a paličky
Paličky k šamanskému bubnu
když jsem se jednou zabývala paličkami k bubnu, hezky mi přišla informace, že palička k bubnu má vztah jako žena k muži :0). Ne každá palička k bubnu sedí - zní hezky, když se s ní na buben bubnuje. K některému bubnu sedí více paliček. Při úderu do bubnu s různými paličkami buben rozdílně zní - rezonuje.....může jak se krásně rozeznít, tak si při špatném výběru paličky stěžovat (což mi připomíná paličku která přišla s mým druhým bubínkem, kterou jsem ihned zavrhla, neboť byla zcela nepoužitelná - celo dřevěná). Palička pokud je dobrá podtrhuje x dokresluje zvuk bubnu - to je to souznění mezi bubínkem a paličkou jako mezi mužem a ženou :0).

Svou první paličku jsem si vytvořila pod vedením Věrky, při výrobě svého prvního šamanského bubnu sama. Ze začátku vůbec nevypadalo, že by někdy jako palička mohla vypadat, byl to kus klacku i s kůrou, kterou jsme museli osmirkovat, aby byla hladká a pak ovinout filcem. Nemám ráda asimetrii, takže jsem vybírala dlouho neboť většina klacíků byla různě pokroucená. Tato palička je poměrně málo úderná, je taková jemná, ale tím že jsem si ji vyráběla sama, mám k ní citový vztah, navíc jak nedělá takový rambajs, dá se používat i na bubnování doma.

Měla jsem touhu mít údernější paličku. Hledala jsem na webu a našla jsem tyto paličky:


Jsou z tohoto odkazu: http://www.zpevticha.cz/samanske-bubny/ objednala jsem si tu zdobenou korálky s koňskými žíněmi, takže to je moje druhá palička. Je velmi hezky udělaná, vzhledově sympatická. Vršek je dosti tvrdý, takže je opravdu úderná. Když se s ní bubnuje, buben hezky rezonuje a je hodně slyšet.

K mému třetímu bubínku, který používají šamané z Tuvy mi přišla třetí palička, kterou místní šamané používají k bubnování - orba. Do té doby jsem netušila, že taková palička může existovat. Z jedné strany má kožešinu (opravdu chlupatou viz. obrázek) z druhé má připevněny dva a dva kovové kroužky, které bohužel dost cvakají. Celkově tím jak má krátkou a silnou rukojeť, tak ji zatím moc nepoužívám.


Když jsem u Vlastičky viděla její paličky (je zajímavé, že Vlastička Kardó bubnuje dvěma paličkami zároveň), tak se mi ihned zalíbily. Líbilo se mi na nich vše: jak dřevo, tak barva, vzhled i provedení a hlavně mne upoutaly, jak byly ozdobené kroužky. Moje šamanská duše po nich zatoužila, chtěla jsem je mít též......a.....už je mám. takže to jsou moje čtvrté paličky a jsem s nimi velmi spokojená.


Výběr paličky kterou z výše uvedených použiji k bubnování záleží na mnohém....rozhoduji se inspirativně - přihlásí se ta, kterou mám použít. Protože musím brát ohled na sousedy, tak k večeru používám spíše tu jemnější paličku, neboť filc na jejím vršku zní nejméně hlučně.

Původně jsem myslela, že téma paličky nebude moc záživné, ale jak jsem poznávala čím kdo a jak bubnuje stalo se pro mne toto téma zajímavější. Třeba bubnování šamana Hivshu, neboť ten bubnuje na spodní stranu bubínku.

Zajímavá je také palička co používali Laponci. Nazývali ji hammer, což znamená kladivo, kladívko, nebo palice.


Velmi zajímavé "paličky" používají tibetští šamani (jejich bubny jsou zvláštní též - mají podpěrnou nožku) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama