Vlasta Kardó a Ida Maťugová

28. října 2012 v 6:15 |  Šamanské akce (kterých jsem se zúčastnila)
Šamanky Vlasta Kardó (z Čech) a Mgr. Ida Maťugová (Slovensko)


FOTO Vlastičky ani Idy jsem na webu nenašla, ale našla jsem na webu jejich bubny ;0) (vlevo je buben Idy, vpravo Vlastičky)

31.1.2012 - přednáška o bubnech v divadle Kampa
20.3.2012 - bubnování Vlastičky Kardó v čajovně Šamanka
27.3.2012 - Ida Srdce šamanky Divadlo Kampa
29.5.2012 - Ida Šamanské techniky Divadlo Kampa

31.1.2012 jsem byla v Divadle Kampa. Ani jedné z výše uvedených žen se mi nepodařilo na webu najít foto, ale podařilo se mi najít jejich bubínky :0). První s růží je Idy, druhý je Vlastičky.
U Vlastičky Kardó a Idy Maťugové jsem byla na přednášce o bubnech. Prvně jsem slyšela česká/slovenská slova při zpěvu k bubnování. Píseň Idy se slovy kterým bylo rozumět (šamanská píseň mohou být i zvuky typu hejá hejá.....) byla o mačkách (kočkách).....trošku mi vyděsilo, když se ozval zvuk, jako když se kočce šlápne na ocas, jak jsem měla zavřené oči tak ten řízný tón přišel aniž bych to čekala. Slova písně byla roztomilá. Ida měla sebou tři bubny, jak se pak ukázalo, každý měl jiný účel - což se mi zdálo zajímavé, neboť mám tři bubínky a nenapadlo mi se zabývat tím, zda jsou na něco specializované. Její bubínky byly velmi zajímavé, jeden byl běžný malý šamaňák, ale další byl nízký, neměl dřevěný rám, ale kovový kruh. přes který byla přetažena, co se týká výšky byl velmi nízký. Na něm byly namalované velice krásné růže jak můžete vidět na obrázku nahoře. Tento bubínek budil pozornost - něhou, jemností.....další buben byl zcela neobvyklý, neboť byl čtyřhranný - měl tvar kosočtverce s dvěma proti sobě ležícími rohy zvednutými směrem nahoru......takže ve středu byl prohnutý a měl ven vyčuhující dřevěné ohnuté držadlo......zajímavý byl i na spodní straně, neboť na sobě měl navěšena různá kovová cingrlátka.......pro mne tím, že jsem si bubínek dělala sama, bylo zajímavé i vidět upevnění kůže ke korpusu bubnu.....Sdělila, že někdo tvrdí, že takový buben není schopen vyloudit správné zvyky aby dostal šamana do šamanského stavu vědomí, ale že z její zkušenosti se s tímto bubínkem bez problémů pracuje a funguje dobře......

Ida nám sdělila z její vlastní zkušenosti, jak jí přišla první píseň.....prý se jí objevila v dlani a natáhla se jí do hrdla a ona začala zpívat, teď už ji píseň naskočí automaticky.....Pokud chce píseň pro nějakého člověka dá si záměr........

Ida nám sdělila, jak v kmenech s šamanskou tradicí je výroba bubnu obřad.....že se jde do terénu, vybere se vhodný strom na výrobu korpusu a vše se takto vybírá......hledá se vhodné zvíře na kůži pro buben.........trvá to několik dní, je to rituální záležitost a když se během něco nepovede buben se prořízne a vše se začne znovu......ale že u nás je jiná, mnohem rychlejší doba, takže toto vše probíhá rychleji...........

Paní Vlasta se snažila všechny přítomné varovat, že šamanismus není žádná prča a léčit někoho jen proto, že je ve srabu a člověku ho je líto, to je mimo.......neboť na šamana se mnohé přenáší, je si vědom že to na sebe bere a s tím do toho jde. Léčený odchází v pohodě a happy, ale na šamanovi to zůstane, takže je třeba, aby byl silný, uměl se chránit a očišťovat se a toto co si od klienta stáhne se uměl bez problémů zbavit. Vlasta nám sdělila, že při léčení často na dotyčné plive (což mi pobavilo....v dokumentech a povídáních Míši se na lidi prskala Aqua de Florida). Beze srandy sdělila, že sama znala dvě šamanky, které byly velmi dobré, ale které po léčení ledacos bolelo neboť si to stáhly a do dvou let nebyly mezi námi. Také varovala že při léčení není dobré se vrtat v problému zjišťovat si, nechat se do toho všeho moc zatáhnout, udělat co přijde a víc se do toho neponořovat.

Ida sdělila, že na začátku léčila každého......teď že se ptá zda dotyčný je ochoten udělat to, co dostane jako léčbu, zda se opravdu chce léčit, a pokud ne, že do toho nejde.....neboť není ochotná plýtvat svými silami.

Šamanské léčení pomůže ať dotyčný chce nebo ne.......

Zaujalo mi, že obě šamanky bubnovaly do bubnu dvěma paličkami......znělo to hezky úderně

Učitelkou obou je paní Katarína Hrčková...

Ida Maťugová o sobě uvedla: Mgr. Ida Maťugová sa viac ako 13 rokov venuje šamanizmu a šamanskému poradenstvu a praxi. Absolvovala základné a nadstavbové semináre Nadácie pre šamanské štúdie (The Foundation for Shamanic Studies). Vo svojom vzdelávaní pokračuje aj naďalej. Je vyštudovaná psychologička, psychoterapeutka a pedagogička.

20.3.2012 bubnování v Šamance Vlastičkou Kardó (ten kdo vlastní bubínek si ho měl vzít sebou).
Vlastička je moje krevní skupina. Je to rázná ženská s dobrým srdcem která se s ničím ....... Takže jsem byla ráda, když jsem objevila, že má další akci.
Dozvěděla jsem se další nové informace:
Návratový signál při bubnování: 7 x 4 (do bubínku se udeří 7x úderně v sérii po čtyřech) pak nějaké rychlejší nepravidelné bubnování a pak opět 7 x 4. Používají ho šamané aby se člověk (jeho duše) vrátil do této reality Tady a Teď. Ale jak nám Vlastička objasnila je možné a dobré ho používat nejen při šamanském bubnování, ale i pokud se člověk ocitne mimo. Třeba hledíte do PC a najednou zjistíte, že jste nepřítomní....někdy se i řekne že někdo je duchem nepřítomný....a ono to tak je.......pokud nemáte sebou bubínek stačí "bubnovat" rukou třeba do stehna....do stolu.....
Vlastička zjistila praxí zjistila, že pořádat hromadné akce proti něčemu je kontraproduktivní, že když se zvedne vlna proti něčemu, tak se ihned zvedne vlna odporu proti....není tedy ve větší skupině dobré se proti něčemu bouřit.....
Upozornila, že při bubnování venku se nikdy předem neví, co se v tom místě probudí - je to tedy nebezpečné.
Večer je dobré odeslat co k člověku nepatří a povolat zpět co k němu patří......
Měli jsme požádat aby přišel kůň bubnu....Měli o něj požádat i ti, co buben zatím nemají, že to funguje tak, že si kůň buben přitáhne.
Já a bubnování - že mám silný buben...že bych uměla přivolat bouřku.....a že když se do bubnování pustím, že bych mohla bubnovat ještě druhý den :0)
Šamané mají svoji stranu bubnu (to je ta, kde se bubínek drží) různě vyšperkovanou. U Vlastičky mi upoutalo, že jsem zahlédla klíčky od auta :0))))))).......
Vlasta zmínila Blanické rytíři.....že jsme ke každému z nás přišel jeden.........
Bylo ještě další bubnování s Vlastičkou, původně byla myšlenka vytvořit pravidelný šamanský kruh, bohužel pro mne a ostatní Vlastičku povolala práce na sobě a jiné povinnosti. Bylo mi ctí, že při druhém bubnování si mne přivzala k sobě, dala instrukce a mohla jsem bubnovat s ní.......

S Idou jsem se také ještě setkala a to 27.3.2012 v divadle Kampa na povídání Srdce šamanky. Tam se přesně ukázalo, jak je Ida velmi citlivá žena, neboť ono samo to téma srdce.....občas se neubránila emocím. Ida sebou nosí plyšového méďu, kterého bere jako živou bytost, povídá si s ním, pořizuje mu oblečky a občas mu dopřeje luxusní věci jako drahou kabelku v které ho bere sebou na přednášky a tak.......je to proto, že šamani mají svoje silová zvířata a někteří si pořizují věcičky, které odpovídají tomu zvířeti a svým silovým zvířatům projevují náklonnost různě, to co dělá Ida je jeden ze způsobů, tak šaman naváže velmi úzký kontakt se svým silovým zvířetem.

29.5.2012 opět s Idou v jsme se setkali v čajovně Šamanka. Toto povídání bylo zaměřeno na šamanské techniky. V kostce:
Ida Povídala o léčení
Šamanská píseň pro mímo při narození
Šeptání do ucha silových zvířat
Šamanské poslání přání
Ošetření před operací - část duše během operace šaman dá dočasně na jiné místo, aby během operace netrpěla
Duši mají nejen bytosti, ale i orgány, krajiny, místa....
Rokování s rodinou v duchovním světě
Léčení skrze srdce
Někdy je potřeba udělat skutek který je "platný" tzv. se počítá ke kterému se přihlíží že je opravdu dobrý (třeba vysadit růže)
Léčebná píseň - svět ducha
Kam se položí šamanský buben tam je světlo (toto byla velmi hezká informace :0) )
Někdy je potřebné nejprve léčí spojence člověka, a pak teprve se léčí člověk
Byla nám ukázána názorná ukázka přivedení spojence druhé osobě z dolního světa .

Jeden přítomný pán prodával svazečky velmi hezky cinkajících kovových kornoutků na kůžích, které i Ida používala během ukázky a moje šamanská duše po nich zatoužila, takže jsem se stala majitelkou jednoho svazečku připomíná mi to koňský povoz na vánoce...... :0). 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 jaroušek jaroušek | E-mail | 1. května 2016 v 20:18 | Reagovat

zdravim, stránky Vlastičky Kardó jsou nedostupné, mohu na ni DĚKUJI PROSÍM dostat kontakt, pokud tedy bude souhlasit?
Jde o to, že jsem byl na šamanské cestě u Johna Hawkena, nyní čtu knihu Snění navrací duši od Roberta Mosse, a chci léčit duše lidí jejich "navracením zpět".. ono z knihy si vyčíst jedna věc, ale uchopit to ze správné strany je věc druhá, já totiž na tuto cestu skočil přímo z mého logického světa, kde už se nedaly přehlížet ti duchové, které můj mozek odmítal, protože nevěřil; a teď jsem tu jako slepá slepice před kurníkem..
aha a děkuji za ten kontakt, papa a sluníčko v duši :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama