Škola malého stromu

1. května 2013 v 7:54 |  Knihy o šamanismu
Škola malého stromu (Forrest Carter)


není to kniha o šamanismus. K jejímu přečtení mi inspiroval Ivo Musil. Bylo to příjemné oddychové roztomilé čtivo s mnoha moudry, s krásným vztahem dvou indiánských staroušků, kteří se k sobě chovali velmi hezky, pomáhali si a pod svá křídla si vzali malého klučinu, který přišel o rodiče. Oba ho učili indiánské moudrosti, mnohé mu objasňovali, učili ho chápat přírodu, pozorovat, chápat…….Bylo srandovní až dojemné, jak občas dědeček byl mimo v chápání reality, přesně tam je vidět, jak mentalita indiánů byla a je jiná než Evropanů, ne že by byli hloupí, i když by to tak mohlo vypadat, jen mají jiné chápání a názory na věci ……..Bylo zajímavé, jak to probíhalo, když Malého Stroma vzali do sirotčince…..dědeček tam přijel, ale neřekl mu, že si pro něj přijel, nechal na něm, jak se rozhodne, nevěděl totiž, zda se tam mladému nelíbí…já na místě mladého bych zase nevěděla, jak to má dědeček a byla bych smutná, že by mi tam nechal a neřekl mi asni slovo že tam byl.
Celou knihou se projevuje indiánská hrdost, dojemné bylo když nadešel čas posledního výdechu staroušků….jak hrdě k tomu přistupovali, jak si i v tuto chvíli byli blízcí, pomáhali si. Z celé knihy je zřejmé, že indiáni toho zbytečně moc nenamluví, hlavně kolem předání dárků nedělali velké hallo…..dotyčnému nechali dárek tam, kde věděli že ho najde a neočekávali za to díky k tomu v knize bylo toto sdělení: Nedostanete dárek, pokud si ho nezasloužíte, proto by bylo pošetilé za to co jste si zasloužili, děkovat, nebo z toho dokonce dělat divadlo. Kdo jste četl knihu Vinnetou ….víte že po indiánském Howgh…..prostě už z nich nic nevypadlo…domluvili.
V této knize je mnoho moudrosti:
Není možné milovat něco, co nechápeš, není možní milovat lidi ani Boha, když ani lidem, ani Bohu nerozumíš. S přibývajícími léty se chápání prohlubuje.
U něčeho, co se prostě stalo, se nemá hledat vina ani zásluhy.
Až někdy uslyšíš, že se někdo pustí do druhýho slovama, nevšímej si slov. Sleduj tón hlasu, a hned poznáš, esli je doopravdy rozezlenej, nebo jen lže.
Člověk má dvě mysli tělesnou a duchovní. Když tělesná mysl začne vládnou všemu, ztratí člověk úplně ducha. Duchovní mysl je jako sval, při používání se zvětšuje a sílí. Jediný způsob jak toho dosáhnout, je používat duchovní mysl k pochopení.

Indiáni byli známí tím, že při mučení nedávali najevo svoji bolest a snášeli ji bez hlesnutí. Babička Malý Strom naučila, jak to udělat: Indián nejprve uspí svou tělesnou mysl, a pak svou duchovní myslí na bolest hledí - místo aby bolest cítil. Je to proto, že Tělesná mysl cítí jenom tělesnou bolest a Duchovní mysl cítí jenom duchovní bolest. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama