Asdrubal Torres

19. dubna 2017 v 18:10 |  Šamanské akce (kterých jsem se zúčastnila)

Asdrubal Torres (Kolumbie)
1.4.2017 - celodenní ceremonie s Asdrubalem Torresem

Zúčastnila jsem se jak bylo uvedeno v upoutávce historicky první návštěvy indiána "mama" Asdrubala Torrese (dále A.T.) z kmene Arhuaco v České republice. Je to duchovní vůdce poslední přežívající předkolumbovské civilizace ze Sierra Nevada de Santa Marta z Kolumbie.

V informacích bylo uvedeno:

Sierra Nevada v severní Kolumbii slouží dodnes jako bezpečný úkryt posledním třem indiánským kmenům a to Arhuacos, Kogui a Wiwa. Uchovaly si původní zvyky a způsob života založený na hluboké duchovní tradici, aniž by postrádali cokoli z moderní společnosti.

Jsou to poslední přežívající potomci původní předkolumbovské civilizace, která přežila jen díky útěku do divokých hor Sierra. Symbióza s přírodou, podobně jakož i respekt a pokora k vesmírným zákonitostem, jim dovolily přežít v naprostém odloučení od zbytku světa.

Arhuacos ze Sierra Nevada věří, že jejich povinností je pečovat o hory, které nazývají srdce světa . Po více jak pět století nás mlčky a nenápadně pozorovali ze svého kousku Země skrytého vysoko v oblacích těsně pod mlžnými vrcholky hor. Nyní se však obávají konce života na Zemi a vyzývají nás, abychom je vyslechli. Srdce světa totiž churaví, přestává padat sníh a řeky nejsou plné jako dřív. Moderní člověk se příliš vzdálil od podstaty svého bytí a ztratil duchovní nástroje, které mu umožňovaly tyto změny vycítit. Jen naši moudřejší "Velcí bratři" vnímají svět jako unikátní živou bytost, o kterou se je třeba starat a hluboce ji milovat. Jejich způsob života je tak zasvěcen rozvoji ducha a myšlení, péči o faunu a flóru, jsou přírodně ekologickým společenstvím, jehož chování je zcela podřízeno potřebám a zdraví planety. Svět je v agonii, říkají, máme poslední šanci se z toho poučit a možná ho zachránit. Umíme ale naslouchat? Umíme konat?


Bohužel super akci mírně narušilo to, že překladatel měl dost problémy s překladem, když se lidé nespokojeně začali ozývat, nazlobeně sdělil: Copak jsem nějaký překladatel?.....my jsme mysleli, že ano, neboť nebylo avizováno, že zaskakuje, ani nepadla omluva, že až tak neumí…. Myslím že to zlobilo i pana A.T. Jedna z přítomných paní poznamenala, že všechny bonmoty které A.T. říká že je ten překladatel nechápe a špatně je překládá, navíc ti co uměli se bouřili, že si překládá co chce a on sdělil, že překládá pocitově to co si myslí že to je….HM….

Na začátku nám A.T. pověděl něco o jejich kmeni…Do nedávno tato komunita byla uzavřená a nikoho k sobě nepouštěla. Ani teď nejsou až tak vítáni turisti, neboť si nechtějí nechat devastovat krajinu, ale návštěva za účelem léčení je pro ně v pohodě. Problém jejich kmene je, že jsou zatlačováni do vyšších a vyšších oblastí, kde to pro ně je problémové, neboť tam nic neroste a oni zboží dostávají směnou, oni pěstují to, co se dá v horských oblastech a směňují to za zboží z nížin. Hlavní důvod proč přijel je získat peníze na to, aby od těch, co jim pozemky berou, je vykoupili zpět, což by v první fázi nebylo tak drahé a ti kolonizátoři by byli ochotní půdu jim prodat. Bohužel domluva o tom zda existuje konto opět uvízla na neschopnosti překladatele.

Jejich oblečení - čepice na hlavě symbolizuje vrcholky zasněžených hor, chlupy na těle trávu, vlasy džungli, opasek rovník, bílá barva kterou na sobě mají očistotu……

Oni jsou strážci vody, střední Evropa ohně, černoši země a vietnamci vzduchu.

Pak jsme se měli posadit do kruhu, doprostřed dal na dečku šamanské předměty a pak byla očištěna místnost a my svazkem šalvěje, kterou A.T. pomáhala udělat Míša Petersen…..pak jsme obdrželi každý celkem dost lístků jejich posvátné rostliny Ayu, známou jako list koky (z upoutávky prý obsahuje vitamíny A, E, B1, B2, B3 a C, proteiny, vlákninu, kalorie, vápník, fosfor, železo, sodík a draslík…a také 14 alkaloidů, díky kterým má léčivé účinky. Hodnota slova symbolizovaná v existenci listu Ayu se slovem tvůrce, boha Serankua.). Tu jsme si měli nasyslit do tváří a udělat si s nich bago a to žvýkat (A.T. si ještě i něco vetřel do pusy…..v upoutávce bylo uvedeno vložení Ayu do úst spolu s posvátným Ambil - tmavá hmota z tabáku). U nich žvýkají koku jen muži, ženy ji s láskou pěstují. Byli jsme vyzváni, že pokud budeme mít koky málo, že si můžeme vzít další a pytel hodně naplnění kokou položil do středu místnosti. Čekala jsem, jaké to bude, ale jen mi mírně ztvrdnul a brněl jazyk, jiné účinky koky jsem nezaznamenala….ani že bych byla v jiné náladě, šla jsem si tedy ještě pro jednu dávku a ani po té se nic zvláštního nedělo….….mladíka co si šel několikrát jsem se ze zvědavosti optala, zda on cítí nějaké účinky, prý také čekal, že něco víc bude vnímat a proto si šel víckrát pro nášup, ale že mimo tuhnutí jazyka také nic víc necítí….…...

Byl nám promítnut film se záběry a fotkami z oblasti kde A.T. žije….

Pak proběhl pozdrav do všech světových stran……. Proběhlo léčení a očista prostřednictvím meditace s bavlnou. To bylo fajn, do každé ruky jsme dostali malý chomáček bavlny, měli jsem do ní nejprve dát to nejlepší pro Zemi a A.T. od každého chomáčky vybral, museli jsem důkladně dodržet z pravé ruky naší do pravé ruky jeho a z levé naší do levé jeho ….a pak jsme dostali další chomáčky a do nich jsme měli dát vše špatné z nás….…..

Meditace se znalostmi našich předků a vytvoření spojení s vesmírem na vyšší mentální úrovni.
Měli jsme ochutnávku kávy ze Sierra Nevady.

Pro celkovou zkušenost procesu kruhu Ayu, následoval po ukončení semináře pochod (jako symbol pokroku a potu, který opětovně potvrzuje původ bytí) na Petřín. V upoutávce bylo, že lidé, kteří se rozhodnou pochodu zúčastnit, by měli zůstat pospolu, účelem pochodu je totiž udržet jednotu (ducha). Cestou jsem zaslechla dítko, jak se pta otce, co jsme zač a on mu odpověděl že Jehovisti a dítko ho poučilo, že nezpíváme Háre Háre…

Na Petříně jsme udělali rituál u pramene, což vzbudilo pozornost kolem jdoucích, a pak se A.T. posadili do trávy ostatní kolem něj a on vyprávěl......mimo jiné to, že ne ve všech zemích ho tak srdečně berou…..že v někde lidé utekli po první přestávce.

Musím přiznat, že šamani z horských oblastí mi přijdou takoví čistší a ne tak mimo jako šamani z džungle........je to asi tím, že jsou Bohu blíž.....:0)

Info:
Mochila´= TUTU IKU - je brašna utkaná z kozí vlny v přírodních barvách, která se nosí se přes rameno a je nezbytnou součástí všech indiánů ze Sierra Nevady de Santa Marta. Ostatní Kolumbijci ji s oblibo nosí jako módní doplněk, i jako projev úcty jednomu z nejprestižnějších tradičních řemesel původních obyvatel Kolumbie.
Mochily tkají všechny ženy Arhuacos již od dětsví. Jejich matky je učí jak vyrábět nejdříve spirálu, která se později rozšiřuje do tvaru vaku, po dokončení předávájí ženy mochilu svým mužům. Dospělí muži nosí hned tři typy mochily najednou. První slouží pro jejich osobní předměty, druhá menší pro posvátnou koku a třetí pro uchování popora.
Každá rodina Arhuaco používá svůj vlasntní, složitý design. Mochily jsou tkané minimálně ze tří přírodních barev - černá, béžová a hnědá. Jsou stylizované tak, že znázorňují motivy zvířat (např. oblíbenou žábu, chřestýše, orla) nebo motivy přírody (zasněžené vrcholy hor, jezera apod.)
Výroba jedné mochily trvá přibližně dva až šest měsíců, podle velikosti a složitosti vzoru....


nčení předávájí ženy mochilu svým mužům. Dospělí muži nosí hned tři typy mochily najednou. První slouží pro jejich osobní předměty, druhá menší pro posvátnou koku a třetí pro uchování popora.
Každá rodina Arhuaco používá svůj vlasntní, složitý design. Mochily jsou tkané minimálně ze tří přírodních barev - černá, béžová a hnědá. Jsou stylizované tak, že znázorňují motivy zvířat (např. oblíbenou žábu, chřestýše, orla) nebo motivy přírody (zasněžené vrcholy hor, jezera apod.)
Výroba jedné mochily trvá přibližně dva až šest měsíců, podle velikosti a složitosti vzoru.

POPORO - spirituální, nezbytný předmět všech indiánů ze Sierra Nevady... Dutá dýně, uvnitř rozdrcené škeble, jejichž vápník se smíchá s kokou, kterou muži žvýkají v puse.. Ze vzniklé hmoty klacíkem matlají jakýsi nažloutlý prstenec kolem hrdla dýně. ....Pro nás " malé bratry" těžko pochopitelná věc, pro Arhuacos celoživotní, velmi spirituální činnost.

Vzkaz od kmene Arhuacos: "Mějte srdce na úrovni nebe".

1. foto - šamanské předměty Asdrubala T.
2. foto - čištění šalvějí
3. foto - koka (tady je hezky vidět jaké množství ji Asdrubal T. dával)
4.foto - bavlna
5. foto - pozdrav do všech stran.....
6. foto - pochod od Písecké brány na Petřín
7.foto - rituál pro studánku
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama