Fingio

19. dubna 2017 v 17:40 |  Šamanské akce (kterých jsem se zúčastnila)
Fingio (Jižní Amerika)


22.3.2017 - setkání s kolumbijsko-ekvádorským taitou (šamanem) Fingio v čajovně Šamanka

Předem upozorňuji, že v tomto článku jsou moje osobní názory a sdělení, která se nemusejí shodovat s názory jiných lidí.

Udivilo mi, co lidí na přednášku přišlo. Nebývá totiž zvykem, že by lidé o šamany projevovali až takový zájem a hlavně ne, aby tam přišlo tolik mužů.
Informace o Fingiovi z upoutávky zněly - pochází z původního domorodého kmene Cofan v Jižní Americe, kde byl od dětství iniciován do tradičního léčitelství, které se zde předává po generace z otce na syna. Fingiovým posláním je přinést nám léčení do srdcí, myslí, těl i duší. Fingia nám bude vyprávět o historii jejich kmene i o jejich současné situaci, o tradičním léčitelství a bylinách, šamanismu, pralese... to vše za doprovodu Fingiových Icaros (posvátné zpěvy), fotografií z jeho domoviny a pravděpodobně i léčivého kruhu s Rape tzv. posvátným šamanským šňupečkem (směs bylin a tabáku).

Fingio si na sebe před setkáním oblékl čelenku s pery viz. obrázek z místosti pořízený na akci (moc bych za to nedala, že si dal před podíváním dávku Áji dle toho, jak se pochechtával.....ze začátku když jsem začala chodit na povídání s nimi, tak jsem nechápala, proč se šamani tak tupě pochechtávají, i když není čemu.....).
Vše začalo tím, že kdo měl zájem, tak si mohl nechat od Fingiho fouknout tabák po kterém dojde k harmonizaci éteryckých těl a vyladění organimsu Nebylo sděleno nic o případném riziku (asi informace o co jde bylo v upoutávce....). Musím přiznat, že já jsem nevěděla o co go. S tabákem pracuji ráda - moudrý tatíček tabák…..buď jdu za duchem tabáku a díky Martinovi V. jsem si vyzkoušela pracovat s výluhem tabáku, který se vstříkne do nosu (což pro mne bylo zajímavé, člověku se rozjasní :0).....štípe to a hezky to protáhne dutiny). Ukázalo se, že dost lidí tam přišlo právě kvůli tomu tabáku...…za chvíli ti lidé byli trošku mimo…..někteří byli veselí, více povídaví a odvázaní, někteří naopak utlumení - měli takový nepřítomný pohled a jednomu pánovi bylo špatně. Mnozí slzeli a pokašlávali. O co šlo jsem zjistila až doma, když jsem si přečetla příbalový letáček od tabáku, který tam nabízeli v pytlíčku k prodeji (1000,- Kč za malý pytlíček, což se mi zdálo hodně dokud jsem nezjistila co to je zač) a jak mi informovala pořadatelka, tak přesně ten samý foukali těm lidem do nosu (k tomu sloužila zahnutá trubička co drží Fingio na prvním obrázku).
Byl to RAPÉ YOPO - k tomu jsem si na webu našla:
Rapé - šňupací tabák
Yopo (Anadenanthera) - přírodní droga...... yopo semena (anadenanthera peregrina)
Účinky yopo - Účinek yopo drogy se dostavuje hodně rychle. Z nosních dutin se uvolňuje hodně hlenu. Svaly na rukou mají občasné záchvěvy a obličej se zkroutí. Následně dojde k divoké gestikulaci, k výkřikům a poskakování. Záchvat je vyčerpávající a trvá půl až jednu hodinu. následuje strnulost, hluboký spánek a halucinace.
Zdravotní rizika yopo - Yopo je droga s nijak dlouhými účinky. Intoxikace se projevuje omezením svalové koordinovanosti, svalovými záškuby nebo mírnými křečemi. Později pociťuje konzument nevolnost, vizuální halucinace a neklidný spánek.
a taky toto:
jihoamerickým halucinogenem je šňupací prášek yopo. Indiáni kmene Yanomamů ho vyrábějí z pražených a rozdrcených semen stromu Anadenanthera peregrina, která smísí s alkalickým popelem, často s příměsí jemně drcených hlemýždích ulit. Aplikuje se velmi zvláštním způsobem - uživateli ho dlouhou trubicí foukne do nosních dutin pomocník. Nesnesitelná bolest doprovázená nevolností naštěstí brzy poleví a místo ní náhle nastupují vize podobného druhu, jaké navazuje ayahuasca. Uživatelé mohou komunikovat s duchy a věří, že yopo má i léčivé schopnosti. Příbuznost s ayahuaskovým transem není náhodná - semena obsahují DMT, 5-MeO-DMT a příbuzný bufotenin, který se vyskytuje rovněž v ropuším jedu.

To co foukali účastníkům předpokládám nebylo tak silné, neboť zase až tak nevyváděli........

Kolovala tabáková pasta, která se natírá na dásně. Smrděla jako mast na koňská kopyta. Odvážnější jedinci si ji vetřeli...........

Já jsem se těšila hlavně na informace, které nám Fingio sdělí. Mnoho informací jsem se nedozvěděla, neboť foukání tabáku trvalo hodinu, pak se jen málo povídalo…K jizvě co měl na obličeji Fingio přišel při lovu…..Zaujalo mi, že domorodci občas vidí neviditelné lidi, Fingio je viděl spontánně, když byl malý, pak tuto schopnost ztratil a občas je vidí po použití Áji. Tu dostal ve svých 8 let, v tom věku ji dostal několikrát během jednoho dne. O těchto neviditelných lidech se mezi nimi nesmí mluvit že je viděli, neboť se objeví tomu, s kým chtějí hovořit. Fingio zazpíval asi 3x, to se mi líbilo a koupila jsem si CD. Konalo se omývání čela Ájou…..před nepadly žádné informace, po byla podána informace, že kdo se nechal omýt, tak že si do druhého dne večer nemá mýt hlavu, že by se mu nemoc, kterou jim Fingia odebral, vrátila.
Říkal, že umí léčit nemoci jako cukrovka, rakovina….když byl dotazován jak, tak nejprve pročištěním bylinkami, a pak následuje Ája.
Dříve prý neměli domorodci nemoci, ale jak jim tam začali těžit ropu, tak jejich lidé také mají různé nemoci a umírají na ně...což jsem si říkala, že když tam umí léčit vše, tak proč je nevyléčí ...... a navíc jsem si logicky říkala, že když tam dříve ty nemoci neměli, že s nimi nemají dost zkušeností a nabízejí léčbu bílým lidem, ….a celkově jsem přemýšlela jaké odborné znalosti o nemocech místní mají......třeba o cukrovce 1.typu

Fingio se pak necítil dobře, prý by potřeboval Áju, neboť v sále je pro něho mnoho špatné energie, bodejť by nebylo….bylo nás tam nahuštěno jako psů (v malé místnsoti kolem 42 lidí), jeden vedle druhého, po tabáku se z lidí do prostoru vyplavilo ledacos, měla jsem štěstí, že jsem seděla úplně vzadu z jedné strany jsem měla fajn mladé holčiny a z druhé volno…..Po jopo je prý člověk upřímný…..a jejich mladí se toho prý bojí že budou "příliš" pravdomluvní…….
Fingio si postěžoval, že jejich mladí od nich utíkají…..na jednu stranu si říkám, zda nemají důvod, kterým by mohlo být to, že nechtějí být závisláci na Áje….

Během toho večera ještě probíhalo mazání na čele Yopo (když jsem se pořadatelky optala, jak ta rostlinka vypadá, tak přiznala, že je to liána a že to je starší název Áji), a pak těm co se nechali pomazat řekli, že do druhého dne večer si nemají mýt hlavu, neboť by se jim vrátily choroby, které jim šaman odebral. Říkal, že když se dělá Ája, tak záleží jaký záměr do ní šaman vloží….což šaman těm, kterým jí dá vypít, nesděluje…..…

Když vezmu, zda se Fingio napojil na lidi, než na nich pracoval, tak mi nepřišlo, že by se na ně nějak extra napojoval……ale nevylučuji, že vnímal energii kolem nich.

Tvrdil, že k nám byl vyslán kmenem kvůli pomoci…..přemýšlela jsem, zda to s Čecháčky myslí dobře……nepřišlo mi…..spíše jim jde o finance.....zlanařit, nalákat k nim na to, co tady není dostupné......a vzbudit zájem, aby se tam lidé jezdili léčit a oni z nich měli peníze.
Když vezmu Fingia tak byl sympatičtější, než jiní šamani z těchto oblastí na kterých jsem byla, příjemnější, ale že by byl v srdci a že by mu na lidech tady záleželo?…….to se mi opravdu nezdálo….HM…. Navíc tito lidé pro mne mají nepřítomný pohled, posmutnělý pohled a většinou se neusmívají.

Moje zamyšlení: dříve jsem si myslela, že domorodci z džungle jsou čisté duše a že k nám přijíždějí s pomocí ... My Češi jsme k těmto lidem otevření.....vstřícní......jsem až dětinsky naivní. Bohužel čím více těchto šamanů z Ameriky mám možnost vidět, tím více docházím k závěru, že v jádru to jsou hlavně byznysmani (což bychom nečekali od lidí z džungle), kteří jak přičichnou k penězům, tak je to zkazí.... projeví se v nich lišák. Ona je i otázka, co cítí a jak to myslí s bílými lidmi.....když totiž pomyslíte na události v dějinách i na součastnost, co se tam u nich děje, tak bych se nedivila, kdyby na bílé měli pifku a viděli v nás jen zdroj příjmů......
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama